Ikony mody, które zmieniły losy świata: Coco Chanel, Hubert de Givenchy, Nina Ricci…

Ikony mody, które zmieniły losy świata: Coco Chanel, Hubert de Givenchy, Nina Ricci...

Największe ikony mody w historii to ludzie, którzy często zmieniali nie tylko formę ubioru, ale wręcz historię kultury. Do najsłynniejszych kreatorów mody należą m.in. Coco Chanel, Yves Saint Laurent, Huberd de Givenchy, Christian Dior oraz Nina Ricci. Każdy z nich posiada swój znak rozpoznawczy i osiągnięcia, które do dziś obserwujemy nie tylko na wybiegach, ale również na ulicy. Poznaj historię pięciorga francuskich projektantów mody.

Słynni projektanci, czyli kim są ikony mody?

Tworzenie wizerunku osobistego dla wielu ludzi jest przepustką do lepszej pracy. Odpowiedni strój ma wpływ na nasz odbiór nie tylko w świecie biznesu, ale i w świecie kina, mody czy muzyki. Odpowiedni strój to również wybrana marka. Zakładanie ubrań od znanych ikon mody jak Coco Chanel czy wybieranie torebek Yves Saint Laurent’a pokazuje nasz status społeczny.

Podstawowym zajęciem projektanta mody jest tworzenie projektów ubrań, także dobieranie odpowiedniego materiału i kolorystyki stylizacji. Projektant mody nie jest jednak tylko krawcem. Kreacja od “dyktatora mody” to z reguły prawdziwe dzieło sztuki, dopracowane w każdym szczególe “Dizajner” jest więc artystą na równi z malarzem czy pisarzem. Spod igieł największych domów mody wychodzą kreacje haute couture, kupowane w celu inwestowania wolnych środków.

Efekty pracy projektantów mody stanowią inspirację dla całego przemysłu odzieżowego. Zakładając swoją małą czarną, wygodne damskie spodnie, kombinezon czy spódnicę szytą z koła warto pamiętać, kto te stroje stworzył. Poniżej przedstawiamy pięcioro projektantów, którzy wpłynęli (i wciąż wpływają) na światową historię mody.

Coco Chanel – dyktatorka mody i rewolucjonistka

Gabrielle Bonheur Chanel, znana pod imieniem Coco Chanel, to prawdziwa ikona w świecie mody. Była autorką powiedzenia “moda przemija, styl pozostaje”. Była jedną z osób tworzących haute couture, czyli tzw. wielkie krawiectwo. Pochodziła z nizin społecznych i wychowała się w klasztorze, gdzie nauczyła się szycia. Odważne projekty Chanel zapoczątkowały rewolucję modową, która wpłynęła na kulturę i społeczeństwo. Najważniejszym osiągnięciem Coco Chanel było złamanie konwenansów swoich czasów.

Coco Chanel wprowadziła do mody m.in. takie elementy jak:

 • mała czarna,
 • sportowe spodnie,
 • czółenka na małym obcasie,
 • pikowana torebka,
 • pudełkowy żakiet.

Ubrania szyte przez Coco Chanel nosiły szlachcianki i żony przywódców państw. Do najbardziej rozpoznawalnych klientek marki Chanel należała m.in. Jackie Kennedy oraz Marylin Monroe. Kultowe produkty tej marki to również perfumy Chanel N.5.

Yves Saint Laurent – współautor mody współczesnej

Oprócz Coco Chanel tylko Yves Saint Laurent tak dobrze jak ona rozumiał kobiety. Bez jego talentu bardzo trudno wyobrazić sobie współczesną modę. Projektant początkowo pracował w domu mody Dior, gdzie został mianowany dyrektorem artystycznym w wieku zaledwie 21 lat. W 1961 otworzył swój pierwszy salon couture pod własnym nazwiskiem. Wpływ Yves Saint Laurent’a jest dzisiaj widoczny na ulicach – od makijażu po buty. To on po raz pierwszy wprowadził do mody m.in:

 • styl safari,
 • styl nude look,
 • damski smoking,
 • kostium ze spodniami,
 • sukienki do linii trapezu,
 • kurtkę w wojskowym stylu,
 • długie buty za kolana.

Do jego największych osiągnięć w modzie należy m.in.wprowadzenie elementów garderoby męskiej do damskiego stylu. Zapoczątkował również tzw. styl nude look. Jego celem było stworzenie garderoby dla coraz bardziej aktywnych zawodowo, silnych kobiet. Do stałych klientek Yves Saint Laurenta należała m.in. Grace Kelly i Nan Kempner.

Hubert de Givenchy, zdobywca Oscara za najlepszy kostium filmowy

Givenchy – ulubiona marka Audrey Hepburn stworzona została przez Huberta de Givenchy. Kreator był urodzonym artystą, a jego ubrania były szyte jak prawdziwe dzieła sztuki, często kosztem funkcjonalności. Swoją pierwszą kolekcję pokazał w Paryżu już w wieku 25 lat. W 1957 roku otrzymał Oscara za kostiumy do filmu “Zabawna buzia”. Hubert de Givenchy nazywany był jednym z filarów zachodniej mody.

Do najsłynniejszych projektów Givenchy należą:

 • krótkie spodnie,
 • bikini,
 • szorty,
 • sukienka-futerał,
 • sukienka typu baby doll,
 • balloon coat.

Christian Dior – genialny krawiec snów

Historia Christiana Diora jest kontrowersyjna. W czasie II wojny światowej projektował on suknie dla żon nazistowskich oficerów i francuskich kolaborantów. Jednak nie było to nic dziwnego – robiła tak większość projektantów funkcjonujących w tamtych czasach. W 1946 roku założył on swój własny dom mody i stworzył pierwszą autorska kolekcję o nazwie “New Look”. Jego kolekcja wprowadzała:

O Christianie Diorze mówi się, że przywrócił Francji szyk, który odebrała jej wojna. Do kultowych produktów kreatora mody należą również perfumy nazwane “Miss Dior” na cześć jego siostry. Do fanek Diora należały ikony stylu takie jak Sophia Loren, Marlena Dietrich czy księżna Diana.

Nina Ricci – klasyczna elegancja i kobiecość

Pomimo włoskiego pochodzenia. Nina Ricci do dzisiaj jest jedną z najbardziej uznanych francuskich dyktatorek mody. Projektantka swój dom mody założyła dopiero w wieku 50 lat. Projekty autorstwa Ricci cechowała praktyczność, klasyczna elegancja, a przede wszystkim podkreślanie kobiecej sylwetki. Zachowawczość i skromne podejście do mody w czasach największej popularności Coco Chanel i Christiana Diora wydawało się bardzo ryzykowne. Celem Ricci było stworzenie elegancji dostępnej dla każdego. Do najbardziej rozpoznawalnych pomysłów kreatorki należały:

 • getry z filcu,
 • sukienki szmizjerki,
 • spódnice z możliwością przedłużenia,
 • koszulowe sukienki,
 • spodnie biurowe.

Nina Ricci zrezygnowała z ubierania gwiazd kina i postanowiła swoje projekty kierować do zwykłych kobiet. Dopasowywała stroje m.in. do różnych typów sylwetki. Do najbardziej kultowych produktów marki Ricci należą jednak perfumy, które zapisały się w historii perfumiarstwa do dziś.

Najsłynniejsi projektanci mody – czego możemy się od nich nauczyć?

Historia mody, podobnie jak historia makijażu, pokazuje, że w każdym wieku kobiety i mężczyźni dążyli do piękna. Kreatorzy mody pomagają w lepszym wyrażeniu siebie milionom osób na całym świecie. To bardzo często historie ludzi, którzy przełamywali konwenanse i popychali do przodu świat kultury. Osiągnięcia kreatorów mody są więc cenne tak samo jak sukcesy malarzy czy pisarzy. Nic dziwnego, że wśród najlepszych filmów i seriali o modzie w Netflix i HBO tak wiele produkcji poświęconych jest właśnie projektantom mody!

Poznając historię mody oraz jej twórców, możemy nauczyć się odpowiedniego podejścia do własnego stylu. W końcu “jak cię widzą, tak cię piszą”, więc warto świadomie wywoływać konkretne wrażenie swoim wyglądem. Jesteśmy w stanie mieć własny, niepowtarzalny styl nawet wtedy, gdy stawiamy na zachowanie minimalizmu w szafie.