Ile jesteś w stanie zapłacić za wymarzoną sukienkę? Uszytą na miarę, od wymarzonego projektanta, jedyną w swoim rodzaju? Taką usługę oferują domy mody haute couture. Sprawdź, na czym polega takie krawiectwo… i dlaczego ubrania “wielkiego krawiectwa” są dobrą inwestycją alternatywną.
Haute couture – co to jest?
Haute couture (fr. [ot kutir] wielkie krawiectwo) to moda na najwyższym gatunkowym poziomie. Nurt został zapoczątkowany w XIX wieku w Paryżu. Za jego prekursorkę uważa się Rose Bertin, właścicielkę domu mody Le Grand Mogol, która szyła m.in. dla królowej Marii Antoniny. Jednak za ojca haute couture uznaje się Charles’a Frederica Worth’a. Wysokie krawiectwo wykorzystuje najbardziej precyzyjne techniki szycia (zazwyczaj ręcznego) i ekskluzywne tkaniny, takie jak:
- koronka,
- jedwab,
- atłas,
- satyna,
- czy aksamit.
Kreacje szyte w ramach haute couture to prawdziwe dzieła sztuki przemysłu modowego. Są wykonywane na zamówienie. Takie kreacje możemy z reguły zobaczyć w czasie wielkich wydarzeń na skalę światową, np. na ślubie pary królewskiej. Np. suknia ślubna księżnej Kate zaprojektowana przez Sarah Burton dla domu mody Alexander McQueen. Dwukolorowa suknia w odcieniach kości słoniowej i bieli, z misternie zdobionym gorsetem i trzymetrowym trenem.
Najważniejsze światowe marki modowe, czyli kto tworzy haute couture
Sygnowanie się jako dom mody haute couture to przywilej członków Chambre Syndicale de la Haute Couture. To instytucja zrzeszająca projektantów z całego świata, która powstała w 1973 roku. Organizacja jest wspierana przez francuskie ministerstwo przemysłu. Jak zostać członkiem Chambre Syndicale? Należy spełnić kilka warunków.
Przede wszystkim dom mody musi posiadać własne atelier w Paryżu oraz zatrudniać przynajmniej dwudziestu pracowników. Warunkiem jest również stworzenie dwóch kolekcji rocznie. Taka kolekcja musi zawierać przynajmniej 50 projektów dziennych i wieczorowych. Projekt w wielkim stylu możemy zamówić wyłącznie umawiając się osobiście z projektantem oraz jego krawcami.
Do domów mody haute couture należą m.in.:
- Chanel,
- Christian Dior,
- Givenchy,
- Atelier Versace,
- Elie Saab,
- Jean Paul Gaultier,
- Giambattista Valli,
- Maison Marigela,
- Fendi Valentino,
- Guo Pei.
Ile kosztuje kreacja uszyta w stylu wielkiego krawiectwa?
Haute couture to krawiectwo, ale również sztuka. Jedna sukienka kosztuje tu od 100 tys. euro, a górna granica cenowa nie istnieje. Warto jednak zdać sobie sprawę ze skali tworzenia tego typu stroju. Jedna sukienka to zazwyczaj około 150 godzin pracy z produktami najwyższej jakości. Dom mody Chanel posiada na wyłączność usługi krawców, projektantów, złotników, jubilerów.
Za wielkimi pieniędzmi idzie obsługa najwyższej jakości. Aby stworzyć suknię haute couture, projektanci wraz ze sztabem krawców lecą do swoich klientów czasem na drugi koniec świata. Cały strój jest dobierany całkowicie do typu sylwetki i urody klientki. Nie jest to jednak bardzo dochodowe przedsięwzięcie. Na całym świecie istnieje tylko kilkadziesiąt osób, które mogą sobie pozwolić na taką kreację. Dlaczego więc takie suknie wciąż powstają?
Dla domu mody kolekcja haute couture to prawdziwy prestiż, wyznacznik pozycji na rynku. Tylko w tym przypadku projektanci mogą się wykazać kunsztem, umiejętnościami i kreatywnością. Kreacje haute couture to arcydzieła sztuki krawieckiej, jedyne w swoim rodzaju. Spełnienie marzeń każdej klientki, która chce poczuć się naprawdę wyjątkowo.