Yves Saint Laurent mawiał, że w sukience najważniejsza jest kobieta, która ją zakłada. Tak rzeczywiście jest. O tym, jaki strój powinnyśmy zakładać decyduje nasz gust oraz typ sylwetki. Najważniejsze w stylizacji są proporcje. Jak się ubierać, żeby zawsze wyglądać z klasą?
Typy budowy sylwetki – jak rozpoznać swoją budowę ciała?
Świadome stworzenie własnego wizerunku osobistego bez znajomości typu budowy sylwetki jest niemożliwe. Odpowiedni krój i materiał ubrania – jest dla naszego ciała tym, czym dobór fryzury do twarzy. W tym przypadku również najważniejsze są proporcje. Określenie typu sylwetki polega na zmierzeniu stosunku długości ramion, talii i bioder:
- sylwetka typu A (gruszka), to typ figury w którym ramiona są węższe od bioder od 3 cm wzwyż,
- sylwetka typu B (klepsydra) – tutaj ramiona są równe biodrom lub istnieje dysproporcja między nimi do maksymalnie 3 cm,
- sylwetka typu C (sylwetka chłopięca, odwrócony trójkąt), ramiona są równe biodrom lub szersze od bioder o około 3 cm, mamy tu też brak wcięcia w talii.
W przypadku typu budowy ciała nie ma znaczenia liczba kilogramów. Styliści często wymieniają typy sylwetki D, E i F – ale tak naprawdę są to po prostu wersje “powiększone”, powyżej rozmiaru 42. Warto wiedzieć, że w zależności od naszej wagi, budowa ciała może być nieco inna ze względu na miejsca, w których tyjemy. Celem stylizacji jest zbliżenie naszego ciała do budowy sylwetki typu B, czyli do optycznego wyrównania proporcji ciała. Reszta to tylko eksponowanie atutów i zakrywanie niedoskonałości sylwetki.
Garderoba figury gruszki – najbardziej kobiecy typ sylwetki
Najbardziej charakterystycznym elementem budowy ciała gruszki są dość szerokie biodra i stosunkowo wąskie ramiona. Dlatego dla kobiet o figurze gruszki najlepszym fasonem są sukienki z dopasowaną górą i lekko rozkloszowanym dołem, opływające lekko biodra. Ważne, aby optycznie powiększyć ramiona. Można to zrobić za pomocą:
- falban stanowiących wykończenie ramiączek,
- bufiastych rękawów,
- kolorowych aplikacji w okolicach ramion,
- dekoltu w kształcie łódki.
Negatywne strony figury gruszki to przede wszystkim masywniejsze dolne partie ciała. Z tego powodu najlepsze buty dla gruszki to te zakończone słupkiem, a nie szpilką. Panie o tym typie sylwetki powinny pamiętać, aby ubrania nie kończyły się na linii bioder, ponieważ podkreśli to najszerszą część ciała. Gruszki powinny unikać też:
- spódnic bombek uszytych ze sztywnych tkanin,
- krojów z baskinkami,
- kreacji z mocno plisowanym dołem.
Szafa dla figury klepsydry – wszystko o proporcjach
Klepsydra to ulubiony rodzaj sylwetki Christiana Diora, który poświęcił jej swój najważniejszy trend o nazwie New Look. Atutem klepsydry są dobrze zachowane proporcje między ramionami oraz biodrami, a także dość wąska, ładnie wyprofilowana talia. Panie o typie sylwetki klepsydry to szczęściary – niezależnie od rozmiaru prezentują się zawsze dobrze. Najważniejszą zasadą dla kobiety klepsydry jest nieprzytłaczanie sylwetki. Warto zrezygnować np. z pudełkowych marynarek. Kobiety o większym biuście powinny pamiętać o dekolcie w kształcie litery V.
Wybierając ubrania klepsydry powinny kierować się przede wszystkim doborem odpowiednich tkanin, takich jak:
- jedwabie,
- dzianiny,
- dżersej,
- kaszmirowa wełna,
- szyfon.
Klepsydry powinny unikać zdobień, aplikacji w górnych partiach kreacji oraz asymetrii, czyli detali które mogą zaburzyć idealne proporcje figury. Podobnie jak w przypadku gruszki, klepsydrom nie pasuje baskinka. Klepsydry wyglądają świetnie zarówno w wysokich obcasach, jak i balerinach.
Figura chłopięca, czyli jak się ubierają modelki
Ostatnim typem figury są wszystkie typy chłopięce. Charakteryzują się one brakiem talii i ramionami szerszymi bądź równymi biodrom. Taki typ sylwetki charakteryzuje zarówno odwrócony trójkąt, jak i jabłko. Bardzo mocnym atutem tego typu figury są długie, ładne nogi. Kobiety o tym typie urody najlepiej prezentują się w sukienkach i spódnicach. Bardzo szczupłe kobiety, o długich nogach będą się też świetnie prezentować w spodniach typu biodrówki. To dla nich został stworzony styl empire – bluzki odcinane pod biustem, podkreślające najwęższą część ciała i pozwalające zatuszować mankamenty, np. nieco bardziej zaokrąglony brzuch.
Materiały, które będą pasowały najlepiej to:
- szyfon,
- jedwab,
- miękka wełna,
- cienka bawełna.
Jabłka i kobiety o figurze chłopięcej powinny natomiast wystrzegać się ciężkich i sztywnych materiałów. Powinny również unikać materiałów połyskujących takich jak tafta, atłas czy satyna.
Zasady ubierania się nie są sztywne, jednak warto wiedzieć co pasuje do naszego typu urody. Odpowiedni dobór koloru, kroju i materiału może spowodować, że bez względu na liczbę kilogramów zawsze będziemy prezentować się perfekcyjnie. Przy świetnym doborze ubrań, nie jest potrzebny mocniejszy makijaż. Pamiętajmy też, że dobry wygląd to podstawa pozytywnego wizerunku każdej kobiety. Oczywiście zasady podane powyżej nie są sztywne, jednak przydają się np. przy zachowaniu minimalizmu w szafie.