Jak dobrać gorset? Jak wybrać typ do figury oraz zmierzyć rozmiar?

Jak dobrać gorset?

W dzisiejszych czasach mało kobiet uczy się od dzieciństwa jak dobrać gorset? Wiele z nas nie potrafi określić nawet, jaki rozmiar powinnyśmy mieć na sobie. Chociaż w takim ubraniu nie pójdziemy na co dzień do pracy, jego okazyjne noszenie zaskoczy znajome i rozpali zmysły partnera. Co należy zatem wiedzieć o dobieraniu gorsetu?

Jak dobrać gorset? Zacznij od określenia typu figury

Zanim zaczniemy zastanawiać się jak dobrać gorset do konkretnych rozmiarów, warto określić swój typ figury. Najpopularniejszy podział mówi o następujących typach sylwetki:

 • gruszka – rozbudowana od pasa w dół, z węższymi ramionami i szerszymi biodrami
 • jabłko – brak wcięcia w talii i spory biust oraz szerokie biodra
 • klepsydra – wcięta talia, ale szerokie biodra i ramiona
 • kielich – szerokie ramiona, ale wąska talia i biodra
 • kolumna – brak krągłości na wszystkich trzech poziomach

Określenie tych cech pozwoli nam stwierdzić, co konkretnie chciałybyśmy podkreślić poprzez dobór gorsetu. Nie ma jednego ideału kobiecego piękna, ale każda z nas doskonale zdaje sobie sprawę, w którą stronę chciałaby pchnąć własną sylwetkę. Czy jest w tym chęć zaimponowania partnerowi, czy lepszego poczucia się dla samej siebie, myślałyśmy o tym wiele razy.

Właśnie dzięki gorsetowi mamy szansę dokonać metamorfozy. Najpierw musimy poznać jednak konkretne rozmiary. Zmierzyć należy kilka kluczowych części ciała.

Na wybór gorsetu wpłyną również konkretne rozmiary. Co musisz zmierzyć?

Aby dobrze dobrać gorset, przed zakupem musimy znać obwody trzech konkretnych partii ciała. Co powinnaś zmierzyć?

 • obwód pod biustem (przy wybieraniu stanika mierzymy często wyłącznie obwód samego biustu)
 • obwód talii, przebiegający najczęściej w okolicy pępka
 • obwód górnej krawędzi kości biodrowych (nie myślmy o najszerszym miejscu!)

Dodatkowo warto znać inne wymiary, takie jak na przykład długość tułowia. Pozwoli to dobrać gorset, który nie będzie za krótki. Chociaż w ostatnich latach wybór gorsetów w polskich sklepach internetowych znacząco wzrósł, i tak wiele z nas decyduje się na zakupy za granicą. Co więcej, nawet polscy dostawcy pozostawiają niekiedy oryginalny rozmiar. Wówczas warto mieć pod ręką kalkulator przeliczający obwód tych partii ciała na cale (wyrażone poprzez ” po rozmiarze).

Teraz dobierz typ gorsetu. Jaki będzie najlepszy dla ciebie?

Kiedy mamy już podstawowe pojęcie na temat własnego ciała, warto zastanowić się, który rodzaj gorsetu będzie lepiej dopasowany do naszych potrzeb. Najczęściej wybieramy pomiędzy pięcioma podstawowymi:

 • overbust – tradycyjny, zasłaniający górną krawędzią część biustu, ale oczywiście w różny sposób,
 • underbust – mający górną krawędź poniżej linii biustu, co idealnie podnosi piersi,
 • midbust – sięga do połowy biustu, a więc stanowi typ pośredni pomiędzy tymi dwoma,
 • waspie – skupiający się na talii i pozwalający uzyskać “talię osy” (ang. wasp), oczywiście jest jednocześnie gorsetem underbust,
 • long line – również podtyp gorsetu nie zakrywającego biustu, jest po prostu dłuższy, co pozwala modelować jeszcze lepiej piersi i biodra.

W przypadku tego typu strojów mężczyźni lubią ubrania podkreślające odpowiednie partie ciała. Nie musisz jednak kierować się ich wyobrażeniami na temat tego, co jest seksowne. Pamiętaj, że w gorsetach czuć mamy się dobrze przede wszystkim my!

Jak dobrać gorset wyszczuplający? Przede wszystkim zdrowie!

Nie zawsze jesteśmy zadowolone z własnej sylwetki. Jednym z krzyków mody ostatnich lat był tak zwany waist trainer. Korzystała z niego chociażby Kim Kardashian. Dzięki równomiernemu opinaniu wszystkich mięśni brzucha pozwala w trakcie ćwiczeń oraz codziennych zajęć skuteczniej gubić centymetry w talii. Od standardowego gorsetu, stanowiącego produkt ozdobny i wykonany z myślą o robieniu wrażenia, odróżnia go nastawienie na wygodę i korygowanie sylwetki na dłuższą metę.

Jak dobrać gorset wyszczuplający? Tutaj powinnyśmy przede wszystkim pamiętać o zdrowiu. Koniecznie zadbać musimy o dobry, naturalny materiał (w użyciu są lateks oraz wełna), a także brak zapięć mogących wbijać nam się w ciało podczas ćwiczeń. Przed kupnem i długotrwałym noszeniem warto skonsultować się z kimś posiadającym wiedzę medyczną i doświadczenie w stosowaniu gorsetu w celach wyszczuplających. Robiąc coś dla zdrowia, warto planować to z głową i przy pomocy specjalisty!

Kiedy efektem noszenia gorsetu ma być zgubienie kilogramów i kształtowanie sylwetki, warto ograniczyć się do sprawdzonych sklepów o dobrej renomie. Nie warto oszczędzać na jakości wykonania i doborze materiałów, a w ten sposób zbija się często ceny tego typu produktów, aby były bardziej konkurencyjne. Drugim aspektem powinien być sceptycyzm wobec obietnic producenta. Kiedy efekty mają być “cudowne”, być może idzie za nimi pewne niebezpieczeństwo.