Co to jest ramoneska? Historia motocyklowej kurtki

Co to jest ramoneska? Historia motocyklowej kurtki

Słowo ramoneska w swoim życiu słyszał chyba każdy z nas. Odnosi się ona do rodzaju kurtki wykonanej ze skóry, która na co dzień towarzyszy głównie motocyklistom oraz fanom ciężkich brzmień muzycznych. Skąd wzięła się ramoneska i jaka jest jej historia? Z czym nosi się ramoneskę w dzisiejszych czasach? Jakie są jej wegańskie odpowiedniki? Zapraszamy do lektury poniższego artykułu, który przedstawi historię tego klasyka mody oraz odpowie na powyższe pytania!

Co to jest ramoneska? Definicja i etymologia

Popularna ramoneska to nazwa przypisywana popularnej skórzanej kurtce Perfecto. Jej korzenie sięgają aż 1928 roku, kiedy to wyszła ona spod projektu Irvinga Schotta jako jedna z pierwszych skórzanych kurtek przeznaczonych do jazdy motorem. Dziś stanowi kultowy produkt, a sama firma Schott NYC do dzisiaj trudzi się produkcją ramonesek. Co istotne, te kurtki wciąż produkowane są na terenie Stanów Zjednoczonych, a nie jak w przypadku większości ubrań, w Chinach czy Bangladeszu.

Nazwa ramoneska zainspirowana została nazwą jednego z najbardziej popularnych zespołów punkrockowych, The Ramones. Chociaż początkowo stworzona dla motocyklistów, dość szybko zyskała popularność wśród fanów muzyki rockowej, punku czy heavy metalu. Obecnie używane są już przez każdego, ponieważ są stylowe i wygodne, można je nosić do wielu różnych strojów. Ponadto są dostępne w wielu różnych stylach i kolorach, więc możesz znaleźć idealną dla siebie.

Jak powstała skórzana kurtka motocyklowa?

Kultowa skórzana kurtka motocyklowa jest dziełem firmy Schott NYC, założonej w 1913 roku przez braci Irvinga i Jacka Schott. Sama ramoneska powstała w 1928 roku, kiedy to bracia Schott zrewolucjonizowali rynek skórzanych kurtek, wszywając po raz pierwszy w historii w nie przesuwany w bok zamek błyskawiczny. Kurtka wówczas została nazwana na cześć ulubionych cygar Irvinga Schotta, the Perfecto, i szybko stała się kultowym ubiorem harleyowców!

Obecnie, ramoneska noszona jest nie tylko przez motocyklistów. Jest ona nieodłącznym elementem garderoby fanów rocka i heavy metalu oraz może stanowić po prostu element codziennej stylizacji. Warto wspomnieć, iż Ramoneska miała również udany epizod w kinie, gdzie w takową ubrany był Marlon Brando w filmie “Dziki”, co przełożyło się na znaczny wzrost jej popularności w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku.

Z czym nosi się dziś ramoneskę?

Ramoneska jest na tyle uniwersalnym elementem garderoby, iż pasuje praktycznie do wszystkich kobiecych stylizacji! To klasyk, który powinien znaleźć się w każdej szafie, niezależnie od wieku oraz figury. Do czego więc pasuje i z czym nosić ramoneskę?

Oto lista najlepszych elementów garderoby, które z nią fitują:

  • bawełniany t-shirt;
  • jedwabny top;
  • golf czy sweter;
  • bluza z kapturem;
  • klasyczna, elegancka koszula z kołnierzem;
  • spódnica, szorty, jeansy, sukienka.

Odpowiedź na pytanie do czego pasuje ramoneska jest prosta – praktycznie do wszystkiego. Z tego powodu stała się częstym wyborem przy tworzeniu garderoby kapsułowej. Idealnie sprawdza się bowiem w roli dopełnienia stylizacji.

Nie wierzysz? Spróbuj ją w jednej z następujących stylistyk. Możesz ją nosić z bawełnianym t-shirtem, by wyglądać bardziej swobodnie, lub z jedwabnym topem, by wyglądać bardziej elegancko. Dobrze komponuje się też z golfem lub swetrem, a nawet bluzą z kapturem. Jeśli chcesz ubrać ramoneskę z klasą, spróbuj połączyć kurtkę z klasyczną, elegancką koszulą z kołnierzykiem. I wreszcie, świetnie wygląda ze spódnicami, szortami, dżinsami i sukienkami!

Wegańskie odpowiedniki skórzanych ramonesek

Osoby, które z powodów światopoglądowych lub innych, nie chcą nosić kurtek wykonanych ze skóry zwierzęcej, nie są wykluczone z noszenia ramonesek. Rynek ciągle się rozwija i wychodzi naprzeciw oczekiwaniom wegan. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele przyjaznych dla wegan ramonesek Schotta, wykonanych z takich materiałów jak sztuczna skóra, plusz czy bawełna. Kurtki te można znaleźć w różnych kolorach i stylach, dzięki czemu możesz cieszyć się wyglądem i dotykiem klasycznych ramonesek, nie krzywdząc przy tym żadnych zwierząt.

Nie musisz jednak ograniczać się do produktów jednej firmy. W wielu popularnych sieciach znajdziemy ramoneski wegańskie (syntetyczne) wykonane ze skóry ekologicznej. Wyglądają one identycznie jak klasyki i będą równie pięknym elementem każdej garderoby. Jeśli więc szukasz stylowej, wygodnej i uniwersalnej kurtki, ramoneska jest świetnym rozwiązaniem również dla osób zainteresowanych etyczną konsumcpją. Jest idealna dla każdego, niezależnie od wieku i figury, i można ją nosić do wielu różnych strojów. Ponadto jest dostępna w wielu różnych stylach i kolorach, więc możesz znaleźć idealną dla siebie.