Styl retro – jak się ubrać?

Moda retro - co w niej szczególnego?

Styl retro w modzie damskiej łączy w sobie elementy klasyki i współczesności. Z dobrodziejstw poprzednich dekad korzystają nie tylko gwiazdy kina czy muzyki. W poniższym tekście przeczytasz, czym jest moda retro, komu będzie najbardziej pasowała oraz jakie elementy warto posiadać, żeby być “retro”.

Styl retro a moda damska

Retro to termin, który określa nie tylko modę w ubiorze, ale też np. modernistyczny wystrój wnętrz. Służy do określania elementów współczesnej kultury pochodzących bądź będących świadomą imitacją trendów z niedalekiej przeszłości. Dobrze pasuje tu pojęcie “staromodny”. Styl retro należy do jednych z najbardziej eleganckich. Inaczej nazywany jest stylem klasycznym, połączonym ze stylem współczesnym i podanym w nowy sposób.

Damskie ubrania w stylu retro są bardzo kobiece. Podkreślają i wysmuklają sylwetkę. W zależności od tego, który okres najbardziej odpowiada naszemu stylowi, inspiracji możemy szukać zarówno u Brigitte Bardot, Audrey Hepburn czy Marilyn Monroe. Makijaż w stylu retro również jest bardzo kobiecy. Najczęściej kojarzy się z podkreślonym kocią kreską (a nawet sztucznymi rzęsami) okiem i czerwonymi, pełnymi ustami. Elementy retro najłatwiej zawrzeć w swoim ubiorze poprzez odpowiednią biżuterię, np. bransoletki bądź kolczyki.

Ubierając się w stylu retro należy pamiętać o tym, aby nie przesadzić ze staromodnymi dodatkami. Nie chcemy ubrać się staroświecko, tylko nadać swojej stylizacji unikatowego charakteru. W stylu retro możemy np. łatwo mieszać ubrania z różnych dekad. Najważniejsze aby takie zestawienia były atrakcyjne wizualnie i pasowały do naszej osobowości. W modzie retro chodzi o czerpanie inspiracji, a nie kopiowanie starych ubrań. Modne kilka dekad temu materiały i desenie noszone we współczesnej formie pokażą nasz indywidualny charakter.

Szafa w stylu retro. Najważniejsze elementy garderoby

Trend wpisuje się idealnie w minimalizm. W taki sposób możemy stworzyć szafę kapsułową. Charakterystyczna dla mody retro jest prostota. Klasyczne kroje spowodują, że szafa tak naprawdę nie przestanie być modna. Stylizacje w stylu retro pozwalają na pewną zachowawczość i jednocześnie na dość oryginalny look. Co wybrać, aby ubierać się w tym stylu?

Oto kilka najbardziej klasycznych propozycji:

  • jeansy dzwony bądź rurki,
  • spodnie typu cygaretki,
  • długi płaszcz,
  • białe bądź pastelowe koszule z kołnierzykiem,
  • lekkie, eleganckie bluzki,
  • spódnica – ołówkowa bądź w kształcie litery A,
  • buty baletki, trampki – na płaskiej podeszwie.

Styl wyżej wymienionych ubrań może być różny, ponieważ styl retro obejmuje elementy pochodzące z okresu od lat 20. do 70. Nie musimy zamykać się więc w jednej dekadzie, a inspiracji szukać możemy chociażby w filmach i serialach o modzie. W stylu retro bardzo ważne są użyte przez nas materiały oraz wzór. Świetnie sprawdzą się ubrania w grochy, wzorzyste, ale też jednolite pastelowe.

Retro to tkaniny naturalne, takie jak bawełna, len, jedwab, włókna konopii. Natomiast retro nie są materiały syntetyczne, takie jak poliester, nylon czy akryl, choć oczywiście z tych materiałów również można szyć stroje w takim stylu. Ograniczenia pod tym względem pomogą wprowadzić minimalizm w szafie, co zawsze jest mile widziane.

Komu pasuje retro? Typy figury i urody

Przewrotna odpowiedź na pytanie komu pasuje styl retro brzmi: każdemu, kto lubi dopasowywać do stylizacji staromodne elementy. W dobieraniu konkretnych stylizacji powinniśmy kierować się jednak nie tylko swoim własnym gustem. Ten styl opiera się o świetne dopasowanie stroju do naszego typu urody oraz figury.

Kobieta wybierająca retro jako swój styl ubierania się zazwyczaj chce sprawiać wrażenie “perfekcji”. Dlatego podstawową zasadą jest opanowanie kolorów, którymi możemy się bawić – np. w letnim typie urody będą pasowały chłodne, pastelowe kolory – błękity, róże, itp. W wiosennym typie urody pastele powinny być bardziej słoneczne i ciepłe.

Ważne jest również zapoznanie się ze swoim typem sylwetki. Inne rozwiązania pasują do kobiety z sylwetką typu A, B i C. Kroje ubrań powinny być do niej dopasowane, tak aby cały strój prezentował się lekko. W tym celu powinniśmy sprawdzić proporcje – to bardzo proste – wystarczy zmierzyć obwód bioder i ramion. Jeśli nasze ramiona są węższe od bioder o min. 3 cm – to typ sylwetki A. Typ sylwetki B ma równy obwód bioder i ramion. Typ sylwetki C, to kobieta z ramionami szerszymi od bioder o min. 3 cm.

Ubrania muszą być też dopasowane do naszego trybu życia. Lista klasyków ubraniowych nie ma w ogóle sensu, jeśli nie sprawdzają się one w codziennym życiu. Grunt to trzymanie się swojego własnego stylu i niepodleganie odgórnie narzuconym trendom.

Dodaj komentarz