Styl retro – jak się ubrać?

Moda retro - co w niej szczególnego?

Styl retro w modzie damskiej łączy w sobie elementy klasyki i współczesności. Z dobrodziejstw poprzednich dekad korzystają nie tylko gwiazdy kina czy muzyki. W poniższym tekście przeczytasz, czym jest moda retro, komu będzie najbardziej pasowała oraz jakie elementy warto posiadać, żeby być “retro”.

Styl retro a moda damska

Retro to termin, który określa nie tylko modę w ubiorze, ale też np. modernistyczny wystrój wnętrz. Służy do określania elementów współczesnej kultury pochodzących bądź będących świadomą imitacją trendów z niedalekiej przeszłości. Dobrze pasuje tu pojęcie “staromodny”. Styl retro należy do jednych z najbardziej eleganckich. Inaczej nazywany jest stylem klasycznym, połączonym ze stylem współczesnym i podanym w nowy sposób.

Damskie ubrania w stylu retro są bardzo kobiece. Podkreślają i wysmuklają sylwetkę. W zależności od tego, który okres najbardziej odpowiada naszemu stylowi, inspiracji możemy szukać zarówno u Brigitte Bardot, Audrey Hepburn czy Marilyn Monroe. Makijaż w stylu retro również jest bardzo kobiecy. Najczęściej kojarzy się z podkreślonym kocią kreską (a nawet sztucznymi rzęsami) okiem i czerwonymi, pełnymi ustami. Elementy retro najłatwiej zawrzeć w swoim ubiorze poprzez odpowiednią biżuterię, np. bransoletki bądź kolczyki.

Ubierając się w stylu retro należy pamiętać o tym, aby nie przesadzić ze staromodnymi dodatkami. Nie chcemy ubrać się staroświecko, tylko nadać swojej stylizacji unikatowego charakteru. W stylu retro możemy np. łatwo mieszać ubrania z różnych dekad. Najważniejsze aby takie zestawienia były atrakcyjne wizualnie i pasowały do naszej osobowości. W modzie retro chodzi o czerpanie inspiracji, a nie kopiowanie starych ubrań. Modne kilka dekad temu materiały i desenie noszone we współczesnej formie pokażą nasz indywidualny charakter.

Szafa w stylu retro. Najważniejsze elementy garderoby

Trend wpisuje się idealnie w minimalizm. W taki sposób możemy stworzyć szafę kapsułową. Charakterystyczna dla mody retro jest prostota. Klasyczne kroje spowodują, że szafa tak naprawdę nie przestanie być modna. Stylizacje w stylu retro pozwalają na pewną zachowawczość i jednocześnie na dość oryginalny look. Co wybrać, aby ubierać się w tym stylu?

Oto kilka najbardziej klasycznych propozycji:

  • jeansy dzwony bądź rurki,
  • spodnie typu cygaretki,
  • długi płaszcz,
  • białe bądź pastelowe koszule z kołnierzykiem,
  • lekkie, eleganckie bluzki,
  • spódnica – ołówkowa bądź w kształcie litery A,
  • buty baletki, trampki – na płaskiej podeszwie.

Styl wyżej wymienionych ubrań może być różny, ponieważ styl retro obejmuje elementy pochodzące z okresu od lat 20. do 70. Nie musimy zamykać się więc w jednej dekadzie, a inspiracji szukać możemy chociażby w filmach i serialach o modzie. W stylu retro bardzo ważne są użyte przez nas materiały oraz wzór. Świetnie sprawdzą się ubrania w grochy, wzorzyste, ale też jednolite pastelowe.

Retro to tkaniny naturalne, takie jak bawełna, len, jedwab, włókna konopii. Natomiast retro nie są materiały syntetyczne, takie jak poliester, nylon czy akryl, choć oczywiście z tych materiałów również można szyć stroje w takim stylu. Ograniczenia pod tym względem pomogą wprowadzić minimalizm w szafie, co zawsze jest mile widziane.

Komu pasuje retro? Typy figury i urody

Przewrotna odpowiedź na pytanie komu pasuje styl retro brzmi: każdemu, kto lubi dopasowywać do stylizacji staromodne elementy. W dobieraniu konkretnych stylizacji powinniśmy kierować się jednak nie tylko swoim własnym gustem. Ten styl opiera się o świetne dopasowanie stroju do naszego typu urody oraz figury. Kobieta ubierająca się retro zazwyczaj chce sprawiać wrażenie “perfekcji”. Dlatego podstawową zasadą jest opanowanie kolorów, którymi możemy się bawić – np. w letnim typie urody będą pasowały chłodne, pastelowe kolory – błękity, róże, itp. W wiosennym typie urody pastele powinny być bardziej słoneczne i ciepłe.

Ważne jest również zapoznanie się ze swoim typem sylwetki. Inne rozwiązania pasują do kobiety z sylwetką typu A, B i C. Kroje ubrań powinny być do niej dopasowane, tak aby cały strój prezentował się lekko. W tym celu powinniśmy sprawdzić proporcje – to bardzo proste – wystarczy zmierzyć obwód bioder i ramion. Jeśli nasze ramiona są węższe od bioder o min. 3 cm – to typ sylwetki A. Typ sylwetki B ma równy obwód bioder i ramion. Typ sylwetki C, to kobieta z ramionami szerszymi od bioder o min. 3 cm.

Ubrania muszą być też dopasowane do naszego trybu życia. Lista klasyków ubraniowych nie ma w ogóle sensu, jeśli nie sprawdzają się one w codziennym życiu. Grunt to trzymanie się swojego własnego stylu i niepodleganie odgórnie narzuconym trendom.

Dodaj komentarz