Styl empire kiedyś i dziś. Historia klasycznej elegancji

Krótka historia stylu empire

Styl empire w modzie powstał na przełomie XVIII i XIX wieku, w czasach przemian politycznych. Na tronie Francji zasiadł Napoleon Bonaparte, który w 1804 roku koronował się na cesarza Francuzów, a jego żona, cesarzowa Józefina stała się dyktatorką mody. Do łask wrócił klasycyzm, nawiązania do wielkich imperiów starożytnych. Moda ta dotyczyła nie tylko strojów, ale również architektury, malarstwa czy muzyki.

Styl empire – na czym polega?

Styl imperialny w modzie nawiązuje do antyku, odpowiadał epoce oświecenia. Odwołuje się m.in. do starożytnej Grecji, ale też Rzymu czy Egiptu. Powstał na początku XIX wieku we Francji, skąd w stosunkowo szybkim czasie przeniósł się do całej Europy. Stylistyka dotyczy nie tylko ubioru, ale też architektury, malarstwa i sztuki użytkowej. Sztuka antyczna stanowiła niedościgniony wzór. Modę przestało definiować bogactwo i przepych, zastąpiono je prostotą, powściągliwością w kolorach i wzorach tkanin.

Wyrocznią w sprawie ubioru była wówczas cesarzowa Józefina, żona Napoleona Bonaparte. Suknia w jej stylu była prosta, z wysokim stanem, z tyłu zwieńczona trenem. Ozdobę sukni stanowił podtrzymujący biust pas i bufiaste rękawy. Styl empire to również czasy Jane Austen, która w książkach opisywała zwyczaje panujące w angielskich domach okresu regencji. Jeśli do swojego stylu ubierania się chcemy wprowadzić elementy empire, powinniśmy zwrócić uwagę na filmowe adaptacje jej dzieł, np. serial BBC pt. “Duma i uprzedzenie” z Jennifer Ehle i Colinem Firthem.

Grecki typ urody i co dalej?

Ideałem piękna była w tamtych czasach kobieta o greckim typie urody, np. Susannah Harker. Stroje w stylu empire podkreślały kobiecy wdzięk i delikatność. Szyto je z lekkich tkanin, m.in. z batystu, gazy czy muślinu. Cechą charakterystyczną dla empire jest brak gorsetu, pod nią kobiety nosiły jedynie koszule, bardziej aktywne panie wkładały również pantalony.

Również fryzury uległy zmianie. Przede wszystkim zrezygnowano z różnego rodzaju peruk. Do lamusa odeszły koafiury dworu Marii Antoniny. Kobiety miały wyglądać naturalnie i skromnie. Włosy spinano na czubku głowy w prosty kok, a całą twarz okalały delikatne loki. Taka forma dopełniała całości, upodabniając kobiety do greckich rzeźb. Wraz z odpowiednim strojem i fryzurą dbano również o zachowanie. Ideałem była chłodna i niedostępna cesarzowa Józefina.

Suknie czasów Napoleona we Francji, ale też okresu regencji w Wielkiej Brytanii odsłaniały więcej ciała. Ponadto ubrania z miękkich materiałów noszono bliżej skóry. To spowodowało powrót do zasad higieny osobistej. Rezygnacja z peruk wymusiła na kobietach zwrócenie większej uwagi również na pielęgnację włosów.

Powrót do stylu empire

Powrót do stylu empire można było zaobserwować już jakiś czas temu, choć w nieco zmieniony sposób, bardziej dostosowany do współczesnych czasów. Przede wszystkim sukienki w stylu empire są znacznie krótsze, choć można oczywiście znaleźć długie, letnie sukienki odcinane pod biustem. Nawiązania do stylu empire możemy odnaleźć między innymi w sukienkach w stylu boho i hippie.

Współcześnie moda dąży do jak największego zachowania proporcji sylwetki, wydłużenia jej i wysmuklenia. Za idealną sylwetkę uważana jest sylwetka typu X, czyli klepsydra. Stylizacje mają za zadanie podkreślenie najwęższego punktu. Styl empire wyraża się m.in. w spodniach z wysokim stanem, w sukienkach zaznaczających talię na wysokości żeber. Jednak źle dopasowana sukienka w takim stylu może sylwetce bardzo zaszkodzić. Dlatego warto skorzystać z porady stylistki, która pomoże dobrać odpowiednie ubrania w wybranym przez nas stylu.

Fryzury również czerpią z bogactwa stylu empire. To przede wszystkim koki układane na opasce, romantyczne koki z loków o różnej grubości. Cieszą się największą popularnością w modzie ślubnej, ponieważ misterne upięcia doskonale pasują zarówno do kościoła jak i na wesele. Obecnie do stylu empire nawiązują również krótkie fryzurki – krótkie włosy z prostym przedziałkiem, jak u Kleopatry.

Jak dobrać dodatki do stylu imperialnego?

Na początku XIX wieku bazą była biała bądź inna bardzo jasna sukienka. Odsłaniające ciało tuniki nie były jednak praktycznym strojem w krajach o chłodniejszym klimacie. Elegantki nosiły więc dodatkowo szale, rękawiczki czy płaszczyki (tzw. redingoty), szyte z jedwabiu, watowane dla ocieplenia. Zaletą tych rozwiązań było to, że kobiety mogły nadać bardziej indywidualnego charakteru swoim strojom. Panie mogły też osłonić ramiona rękawami tzw. spencerów, czyli krótkich kaftaników.

Kobiety chcące nawiązywać strojem do tego stylu powinny zrezygnować z okazałej biżuterii. Styl empire charakteryzuje się nie tylko prostotą w stroju, ale również zachowawczością w dobieraniu dodatków. Świetnym sposobem na uzupełnienie stroju jest nałożenie słomkowego kapelusza czy dopasowanego do stroju zegarka.

Niezbędne akcesoria kobiety nosiły w bogato zdobionych woreczkach (tzw. rydykiul). Pierwowzór współczesnej torebki był bogato zdobiony różnego rodzaju haftami i koralikami, a nawet kamieniami szlachetnymi. Takie torebki służyły głównie do ozdoby, były jednak również praktyczne ze względu na brak możliwości umieszczenia kieszeni pod fałdami lekkiej, białej sukienki.

Kobiety w czasach imperializmu zrezygnowały również z makijażu. Zamiast tego dążono do zachowania możliwie najbardziej naturalnego wizerunku. Przed spotkaniem z kawalerem, w celu nadania sobie bardziej rumianego wyglądu, szczypały swoje policzki i przygryzały wargi. Bielenie skóry czy szminka na ustach stały się w tym czasie przejawem braku dobrego smaku. Takie zabiegi kojarzyły się mocno z nieobyczajnym zachowaniem.

Obecnie makijaż w stylu empire to tzw. makeup no makeup. Kobieta dąży jedynie do świeższego wyglądu. Kobiey stawiają nie na mocne krycie podkładu, ale na wyrównaniu kolorytu cery i dopasowanie koloru twarzy do szyi. Oczy można zaznaczyć delikatnie neutralnymi cieniami i tuszem, a usta – pomadką w naturalnym kolorze.

Dodaj komentarz