Co to jest garderoba kapsułowa? Jak stworzyć capsule wardrobe?

Co to jest garderoba kapsułowa? Jak stworzyć capsule wardrobe?

Od kilku lat niesłabnącą popularnością cieszy się garderoba kapsułowa. Stanowi ona odpowiedź na odwieczne problemy z rosnącą liczbą ubrań, których nie możemy pomieścić w szafie. Wiele z nas pozbyło się dzięki niej problemu z totalnym miszmaszem stylistycznym. Jak stworzyć capsule wardrobe?

Garderoba kapsułowa to podstawa minimalizmu i ekologii

O garderobie kapsułowej pisałyśmy już w artykule na temat minimalizmu w szafie. Jako że powoli zbliża się kolejna pora roku, świetnym pomysłem będzie odświeżenie tego tematu. Duża część z nas chce w takim momencie przejrzeć stare ciuchy i pomyśleć nad ewentualnymi zakupami na nowy sezon. Może jest to doskonały moment, aby zatrzymać się i zastanowić, czy aby na pewno niekończące się nabywanie nowych ubrań oraz dodatków jest dobrym pomysłem.

Przemysł odzieżowy należy do grona największych trucicieli naszej planety. Pod tym kątem wyprzedza go wyłącznie branża paliwowa. Na wyprodukowanie jednej koszulki zużywa się do 2700 litrów wody. Jeden z raportów firmy audytorskiej McKinsey informował, że produkcja 1 kg tkanin kończyła się emisją 23 kg gazów cieplarnianych. Firmy stojące za naszymi ciuchami nie zmienią podejścia do eksploatacji planety tak długo, jak my same nie zmienimy własnych wyborów konsumenckich.

Garderoba kapsułowa jest nie tylko przejawem dbania o kwestie ekologiczne. Może stanowić również przełom w naszym życiu emocjonalnym i duchowym. Minimalizm w szafie poprawia jakość życia! Kiedy dzięki przyjęciu idei płynących za wardrobe capsule ograniczymy stres związany z doborem stroju oraz wyeliminujemy godziny spędzane na przymierzaniu kolejnych dodatków, w końcu znajdziemy czas na rzeczy naprawdę ważne. A przy tym dzięki dobrej garderobie bazowej nadal wyglądały będziemy obłędnie!

Jak stworzyć capsule wardrobe?

Stworzenie garderoby kapsułowej nie należy do najbardziej skomplikowanych rzeczy na świecie. Idea stojąca za capsule wardrobe jest prosta. Spośród posiadanych ciuchów wybieramy uniwersalną “bazę” ponadczasowych ubrań takich jak ramoneska. Następnie uzupełniamy je o podkreślające naszą urodę klasyki, czyli rodzaje strojów dopasowane do konkretnych okazji. Na koniec czas na dodatki, którymi będziemy żonglowały, nadając wybieranej kreacji unikatowego rysu.

Jak stworzyć capsule wardrobe w pięciu krokach:

  1. Wybieramy kolor bazowy. Najpopularniejsza jest czerń, a wiele kobiet z chęcią decyduje się także na granat czy jasny brąz.
  2. Za podstawę przyjmujemy kilka podstawowych ubrań w neutralnych odcieniach takich jak biel, beż, jasny brąz, żółty brąz czy szarość.
  3. Dobieramy maksymalnie trzy wyrazistsze kolory, które pasują do naszego typu urody. Uzupełniamy naszą garderobę kapsułową o kilka ciuchów w tych barwach.
  4. Następnie dobieramy garść ubrań z wzorami takimi jak motywy florystyczne czy krata. Ważne, aby nie było ich zbyt wiele i pasowały do naszego typu sylwetki.
  5. Na koniec uzupełniamy capsule wardrobe o osobiste dodatki, uniwersalne kolorystycznie buty na różne okazje oraz ciuchy sezonowe.

Dzięki tym działaniom nasza kolekcja ubrań znacząco się zmniejszy, a jednak zawsze będziemy miały się w co ubrać! Dobranie zawartości szafy na bazie tych pięciu kroków pozwoli nam na stworzenie sporej liczby kombinacji, a za sprawą tkanin z wzorami i dodatków zawsze będą to kreacje oryginalne. Jeśli nie miałyście wcześniej okazji spotkać się z capsule wardrobe, koniecznie zobaczcie garderoby kapsułowe innych kobiet.

Garderoba kapsułowa nie oznacza nudy. Gdzie szukać inspiracji modowych?

Niech żadnej dziewczyny nie zmyli tak restrykcyjne podejście do garderoby! Szafa stworzona na bazie tych pomysłów wcale nie musi ograniczać się do stylu retro i samych neutralnych kreacji. Choć może wydawać się to paradoksalne, ograniczenie liczby ubrań prowadzi do znacznie bogatszego stylu. Niejedna z nas ograniczała się w końcu do kilku sprawdzonych zestawów tylko dlatego, że trudno było podjąć decyzję co do wyboru stylizacji na dziś. Capsule wardrobe eliminuje ten czynnik!

Jeżeli uważacie, że to tylko teoria, sprawdźcie inspiracje modowe i najnowsze trendy w garderobach kapsułowych z tych trzech źródeł:

  • Blogerki minimalistyczne – to one sprowadziły modę na garderoby kapsułowe do Polski. Napisały już dziesiątki poradników na ich temat, które stanowią solidne źródło wiedzy oraz potężną dawkę inspiracji.
  • Instagram – każdego miesiąca w popularnym serwisie społecznościowym pojawia się pół miliona zdjęć oznaczonych hashtagiem #capsulewardrobe. Wszystkich nie da się przejrzeć, ale już kilkanaście minut spędzonych na scrollowaniu zmieni nasze podejście do mody!
  • Pinterest – dziesiątki tysięcy Pinów z inspiracjami modowymi to jedno. Inną kwestią jest niekończąca się liczba checklist, tłumaczących krok po kroku jak stworzyć capsule wardrobe oraz utrzymać w naszej garderobie kapsułowej stylistyczną świeżość. To nie tylko inspiracja, ale też nauka!