Noszenie gorsetu — efekty wizualne i zdrowotne

Noszenie gorsetu - efekty

Czy wiesz, że gorsety są częściami ubioru, które towarzyszą ludzkości już od końca XIV wieku? Stosowany od ponad 600 lat element damskiej garderoby miał w dawnych czasach na celu usztywnienie kręgosłupa oraz podkreślenie sylwetki i uwydatnienie biustu. Dzisiaj, gorsety pozwalają też na redukcję poziomu tkanki tłuszczowej lub służą jako pomoc w ćwiczeniach. Zapraszamy Państwa do lektury tego artykułu, które opowie jakie są efekty wizualne noszenia różnego rodzaju gorsetów oraz przedstawi zalety i wady noszenia tego elementu ubioru.

Noszenie gorsetu — efekty wizualne

Efekty wizualne noszenia tego typu stroju zależą od rodzaju gorsetu, które zdecydujemy się na siebie założyć. Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje gorsetów, które odsłaniają oraz podkreślają inne elementy górnych partii kobiecego ciała. Są to gorsety nad biust (overbust) oraz pod biust (underbust).

Gorset typu overbust jest uszyty w taki sposób, iż jego górna krawędź zachodzi na piersi. To przekłada się w naturalny sposób na ich uniesienie oraz modelowanie. Są one zdecydowanie bardziej zmysłowe niż gorsety underbust i mogą stanowić wyśmienity dodatek do zmysłowych kreacji na randkę lub imprezę, co zrobi piorunujące wrażenie na niejednym mężczyźnie. Efekt ten

Gorsety typu underbust posiadają górną krawędź pod linią biustu, obejmujące one więc wyłącznie talię. Polecane są wszystkim osobom, których celem jest wymodelowanie oraz trening samej talii. Są one zdecydowanie mniej widoczne niż gorsety overbust i mogą z łatwością zostać założone pod ubraniami. Pozwoli na to wyeksponowanie i podkreślenie talii w niewidoczny sposób!

Jak często nosić gorset i na jakie okazje go zakładać?

Prawidłowo dobrany gorset może z powodzeniem być noszony codziennie, nawet po kilka godzin na dobę. Pozwoli to na trwałe utrzymanie efektu wymodelowanej i wyszczuplonej figury. Pamiętaj jednak, aby nie katować się gorsetem i zdjąć go lub rozluźnić za każdym razem, gdy jego noszeniu towarzyszy większy dyskomfort.

Prawidłowy dobór zakłada nie tylko dopasowanie gorsetu do kształtu sylwetki oraz pożądanych efektów, ale także wymierzenie modelu względem wymiarów ciała. Te mogą się jednak zmieniać z czasem, na lepsze lub gorsze, przez co codzienne noszenie gorsetu wymaga od jego posiadaczki uważnego obserwowania własnego ciała. Wspomniany już dyskomfort to pierwszy sygnał, aby zweryfikować dopasowanie gorsetu.

Gorset sprawdzi się nie tylko na specjalne okazje takie jak randka czy większe wyjścia, ale również i na co dzień! Założenie gorsetu na bluzkę czy koszulę pozwoli na wyeksponowanie figury i podkreślenie wcięcia w talii. Co więcej, celem gorsetu nie musi być wyłącznie modelowanie sylwetki, może on służyć jako element ozdobny. To nieodłączna część stylizacji, które odwołują się do obyczajów oraz mody sprzed wieków. Niekoniecznie pasuje to do pracy w biurze, ale jest wiele zawodów, w których oryginalny strój sprawdza się jak ulał.

Czy noszenie gorsetu ma negatywne efekty dla zdrowia?

Noszenie gorsetu przez bardzo długie okresy może mieć negatywne efekty dla zdrowia. Należy do nich przede wszystkim deformacja kręgosłupa, żeber oraz organów wewnętrznych, która może przełożyć się na ich późniejszą niewydolność. Skutkami bardzo długiego noszenia gorsetu mogą być też uczucie zgagi czy niewydolność oddechową. Dotyczy to jednak kiepsko dopasowanego stroju, dlatego doświadczone i uważne kobiety mogą uniknąć wszelkich niedogodności zdrowotnych.

Dla niektórych kobiet samo noszenie gorsetu wiąże się również z dyskomfortem psychicznym. Jeśli twoim celem jest redukcja masy ciała, a zakładanie gorsetu to dla ciebie męka, nie katuj się wielogodzinnych noszeniem tego elementu garderoby i skorzystaj z innych rozwiązań. Strój i dobierana garderoba powinny dawać nam radość, a nie doprowadza do zgryzoty!

Efekty noszenia gorsetu wyszczuplającego

Gorset wyszczuplający odpowiada za hamowanie rozrostu mięśni skośnych brzucha. Pozwala to na wyszczuplenie, wydłużenie oraz podkreślenie talii, co przekłada się na modelowanie sylwetki. Warto zaznaczyć, iż nie jest możliwa zmiana typu sylwetki przy pomocy gorsetu.

Regularne stosowanie gorsetu wyszczuplającego pozwala na zmniejszenie obwodu talii nawet o kilkanaście centymetrów. Pamiętaj jednak, iż sam gorset jest tylko jednym ze środków do celu. Zachowanie zdrowej i szczupłej sylwetki możliwe jest przy zachowaniu zbilansowanej diety i regularnej aktywności fizycznej, wobec których strój służy tylko jako wsparcie.