Francuzki słyną ze swojego podejścia do stylu – ubrania czy biżuterię mogą mieć za grosze, ale na fryzjerze nie oszczędzają. Warto brać z nich przykład, bo zdrowe i zadbane włosy to nasza wizytówka. Najlepsze efekty osiągniemy, kiedy nasza fryzura zostanie dostosowana do proporcji naszej twarzy. Jak określić kształt własnej twarzy i dobrać do niej fryzurę?
Jak określić kształt twarzy, aby dobrać do niej fryzurę?
Jeśli chcemy zadbać o swój wizerunek bądź po prostu wyglądać z klasą, jednym z najważniejszych elementów pozostaje fryzura. Jej dobór powinien jednak zależeć nie tylko od najnowszych trendów, ale przede wszystkim do kształtu twarzy. Określenie go pozwoli nie tylko na dobranie odpowiedniej fryzury, ale również makijażu i biżuterii.
Odpowiednio dopasowane cięcie ma za zadanie wysmuklenie twarzy, podkreślenie mocniejszych i zatuszowanie słabszych cech. Można powiedzieć, że dopasowanie fryzury do kształtu twarzy jest tym samym, co dopasowanie stroju do typu sylwetki. Właściwy dobór fryzury może pomóc w nadaniu twarzy wyrazu. Zły fryzjer może natomiast sprawić, że nawet drobna twarz będzie wyglądała smutno bądź zbyt poważnie.
Wyróżnia się 6 podstawowych typów:
- owalny – szerokość twarzy jest mniejsza niż długość. Szczęka ma łagodny zarys,
- podłużny – szerokość twarzy jest znacznie mniejsza niż jej długość. Twarz jest tak samo szeroka w każdym miejscu,
- okrągły – szerokość twarzy jest delikatnie mniejsza niż jej długość, równa bądź delikatnie szersza. Szczęka ma łagodny zarys,
- serce – szerokość twarzy jest delikatnie mniejsza niż jej długość, równa bądź szersza, szczęka ma szpiczasty kształt, czoło “dzieli” wicherek,
- diamentowy – szerokość twarzy jest delikatnie mniejsza niż jej długość, równa bądź delikatnie szersza od długości. Szczęka ma szpiczasty kształt, a linia włosów jest wąska,
- kwadratowy – szerokość twarzy może być delikatnie mniejsza, równa lub delikatnie szersza od długości twarzy. Szczęka ma mocny, kwadratowy zarys o szerokości równej szerokości czoła.
Kształt twarzy możemy określić na podstawie zdjęcia, za pomocą miary lub przy pomocy lustra. Najprostszy jest ten ostatni sposób – potrzebujemy jedynie łatwo zmywalnej szminki. Włosy należy zaczesać do tyłu w kucyk. Następnie powinniśmy odrysować szminką kształt twarzy na szkle. Kiedy staniemy nieco dalej, będziemy w stanie stwierdzić czy nasza twarz przypomina owal, serce czy gruszkę.
Fryzura do twarzy owalnej
Dostosowanie odpowiedniego cięcia do twarzy po zbadaniu jej kształtu nie jest trudne. Najłatwiejsze zadanie mają posiadaczki twarzy owalnej. Rysy są tutaj bardziej subtelne, delikatne. Pasuje do nich właściwie każdy kształt i długość fryzury. Owal podkreślony subtelnym cięciem lub mocnym cieniowaniem. Włosy możemy związać w koński ogon, dobrym pomysłem jest również gruba grzywka, podkreślająca oczy posiadaczki takiej twarzy.
Panie o owalnej twarzy mniej korzystnie wyglądają jednak we fryzurach zaburzających idealny kształt twarzy. Warto więc zrezygnować z asymetrycznych, ekscentrycznych fryzur i postawić np, na mocniejszy kolor (dopasowany do typu urody). Podobnie lepiej zrezygnować ze zbyt masywnej fryzury, która przytłoczy delikatne rysy.
Fryzura dla twarzy pociągłej (prostokątnej)
Pociągła twarz często jest mylona z twarzą owalną, jednak w tym przypadku czoło może być nieco wyższe. Czoło, policzki i linia żuchwy są podobnej szerokości. Fryzura dla twarzy pociągłej powinna więc optycznie poszerzyć twarz i skrócić czoło. Kobiety o twarzy prostokątnej posiadają ostre rysy, które wymagają złagodzenia. Pasują do niej półdługie cięcia, loki i fale, ale również krótkie fryzury z grzywką w delikatny sposób okalające twarz.
Kobiety o pociągłej twarzy powinny natomiast unikać długich i całkiem prostych włosów. Niewskazane są wysokie uczesania na czubku głowy oraz fryzury bez grzywki lub całkowicie odsłaniające czoło.
Cięcie odpowiednie dla twarzy okrągłej
Posiadaczki twarzy w kształcie litery O powinny dążyć do jej wysmuklenia i optycznego wydłużenia. Cechą charakterystyczną tego typu twarzy są pełne policzki, niezbyt wysokie czoło i mały, lekko zaokrąglony podbródek. Dobrym rozwiązaniem jest fryzura okalająca twarz, taka jak długi bob. Kobietom o okrągłej twarzy pasuje również grzywka zaczesana na bok. Taka fryzura będzie wysmuklająca, a jednocześnie nie zaburzy proporcji.
Jakie cięcie nie pasuje do okrągłej twarzy? Przede wszystkim bardzo krótkie fryzurki, które podkreślą okrągłą twarz, sprawiając że ta będzie wydawała się ciężka. Błędem przy takiej twarzy jest również prosta grzywka, która skróci i poszerzy buzię. Kobiety o twarzy typu O nie powinny również nosić fryzur pozbawionych objętości.
Twarz kwadratowa – jak złagodzić ostre rysy
W przypadku twarzy kwadratowej najważniejsze jest delikatne złagodzenie rysów twarzy. Najprostszym sposobem na to jest zastosowanie cieniowania oraz zaczesanie włosów na bok. Włosy powinny być długie lub półdługie. Idealne są tutaj również fale i loki, które w naturalny sposób zakryją najbardziej wysunięte elementy twarzy.
Panie posiadające kwadratowy kształt twarzy powinny unikać fryzur kończących się na linii żuchwy. Kobiety o kwadratowej twarzy powinny również unikać natapirowanych, “bujnych” fryzur” oraz prostej i ciężkiej grzywki. Fryzjerzy odradzają również gładkich upięć.
Twarz w kształcie serca – idealna fryzura
Panie o tym kształcie twarzy mogą pozwolić sobie w zasadzie na każdą długość włosów, grzywkę lub jej brak. Pasują tutaj fryzury cieniowane oraz równe z głębokim przedziałkiem. Ostre rysy podbródka łagodzą loki i fale, oraz lekkie, okalające twarz fryzury. Doskonale pasują tutaj różne kucyki, upięcia i warkocze. Fryzjerzy zalecają głęboki przedziałek, delikatnie oddalony od “wicherka”.
Twarz w kształcie serca charakteryzuje się ostro zarysowanym, wąskim podbródkiem, dlatego nie zaleca się ciężkich fryzur, kończących się na linii podbródka. Jeśli mamy bardzo wyraźny wdowi szpic, radzi się zrezygnować z przedziałka idącego równo z jego linią. Warto też zrezygnować z ciężkich grzywek – twarz w kształcie serca jest zazwyczaj raczej drobna, w związku z czym łatwo ją fryzurą przytłoczyć.
Twarz w kształcie diamentu (twarz sześciokątna) – jaka fryzura się sprawdzi?
W przypadku twarzy diamentowej najbardziej charakterystyczną częścią są szerokie, wyraźnie zaznaczone kości policzkowe. Do tego typu twarzy pasują włosy różnej długości – świetnie wyglądają uczesania eksponujące policzki. Paniom o diamentowej twarzy pasują również krótkie fryzurki w tzw. artystycznym nieładzie. Zbyt długą twarz optycznie skróci również grzywka.
Dla twarzy o kształcie diamentu niewskazane są natomiast krótkie fryzurki zebrane na czubku głowy i bez grzywki. Nie pasują wszelkie fryzury, w których okolice szyi i linii żuchwy są bez włosów. Fryzjerzy odradzają również fryzury z przedziałkiem na środku.
Chcesz żeby twoje włosy zawsze wyglądały nienagannie? Zadbaj o nie
Świeżo stworzona fryzura dopasowana do naszego typu twarzy po wyjściu z salonu fryzjerskiego zawsze wygląda dobrze. Jednak aby tak zostało, należy o nie odpowiednio zadbać. Najważniejsza jest codzienna pielęgnacja włosów, po każdym myciu na włosy powinniśmy nałożyć odżywkę dostosowaną do naszego typu włosów, koniecznie na włosy osuszone z nadmiaru wody. Mokrych włosów nie powinniśmy pocierać ręcznikiem, ale zbierać z nich nadmiar wody ruchem gniotącym.
Odżywkę warto potrzymać na włosach dłużej, np. z nałożonym na nie ręcznikiem, co pozwoli lepiej zadziałać składnikom odżywczym. Warto jednak pamiętać, że najlepsze odżywki nie pomogą tak bardzo, jak trzymanie się odpowiedniego jadłospisu. Dieta na mocne włosy nie jest skomplikowana, więc warto poczytać, jak zmodyfikować swój sposób odżywiania.
Jeśli chcemy, aby nasze włosy dłużej zachowały formę, możemy suszyć je na okrągłej szczotce. Taki sposób nie tylko wygładza włosy, ale też unosi je u nasady, zwiększając objętość. Przed włączeniem suszarki pamiętajmy o spryskaniu włosów odżywką ochronną. Włosy najlepiej suszyć chłodnym nawiewem – łagodniejsza temperatura pozwoli na zamknięcie się łusek włosów, dlatego jest to najzdrowszy sposób mechanicznego suszenia. Jeśli jednak nie szykujemy się na większe wyjście, warto zrezygnować z suszarki i pozwolić, aby włosy wyschły samoistnie.
Pamiętajmy, że włosy niszczą również takie czynniki, jak promienie słoneczne, sól i chlor – dlatego warto korzystać z kosmetyków zawierających filtry, oraz dokładnie myć głowę po każdej wizycie na basenie lub nad morzem. Włosy powinny być również regularnie podcinane – brak wizyty u fryzjera może skończyć się np. zbyt długimi rozdwojonymi końcówkami, co paradoksalnie spowolni proces zapuszczania włosów.
Pamiętajmy o tym, że nie istnieje twarz idealna. Każda kobieta posiada cechy, które podobają się jej bardziej lub mniej. Zadbane i dobrane do kształtu twarzy włosy mogą stanowić jeden z naszych największych atutów. Wybierając fryzjera, powinnyśmy więc zwracać szczególną uwagę na to, jakie fryzury nam poleca – to najprostszy sposób aby sprawdzić czy trafiliśmy na profesjonalistę.