Wszystkie pragniemy, aby nasze włosy były zdrowe i piękne. Sprawdź, jak pielęgnować włosy mądrze i odpowiedzialnie. Tylko w ten sposób sprawisz, że kolejne próby zawojowania nieładu na głowie nie doleją tylko oliwy do ognia. Co należy wiedzieć, chcąc zająć się ich codzienną pielęgnacją?
1. Aby pielęgnować włosy, poznaj ich parametry
Podstawą skutecznej walki z problemami jest ich zdefiniowanie. Aby wiedzieć, jak pielęgnować włosy, musisz zdawać sobie sprawę z konkretnych problemów oraz uwarunkowań, jakie trzeba brać pod uwagę podczas codziennych starań o lepszą fryzurę dla drobnej twarzy. Nawet interesując się włosami i sporo na ten temat czytając, często nie jesteśmy w stanie zidentyfikować poprawnie wszystkich ich parametrów. Znaczenie fachowych terminów możemy rozumieć podskórnie, ale trzeba je zestawić z rzeczywistością.
W jaki sposób dowiedzieć się jak najwięcej o swoich włosach? Cóż, najlepiej zapytać o konkrety swoją fryzjerkę. Nie chodzi tu jednak o wymuszanie komplementów i otrzymanie zapewnień, że jest z nimi wszystko okej. Trzeba poprosić o jasną informację zwrotną na temat wszystkich parametrów, jakie przyjdą specjalistce do głowy. W odpowiednią wiedzę wyposażyły ją kursy zawodowe, a w optymalnej sytuacji także dodatkowe szkolenia z trychologii.
Mimo iż dużą część parametrów jak grubość czy porowatość jesteśmy w stanie ustalić same, warto zasięgnąć drugiej opinii, a raczej ekspertyzy. O ile w przypadku ubrań kręcących mężczyzn istotne jest wrażenie i właśnie opinia, tak przy włosach postawić trzeba na fakty.
2. Nie przesadzaj z nadmiarem kosmetyków i odżywek
Głównym celem dokładnego poznania parametrów naszych włosów jest dobór kosmetyków i odżywek nie tylko odpowiednich, ale i potrzebnych. Mamione obietnicami lśniących i puszystych włosów, kupujemy często preparaty, które nie mają nic wspólnego z naszymi rzeczywistymi problemami czy charakterystyką włosów. Chcąc osiągnąć ideał kobiecego piękna, zapominamy o zdrowiu, będącym podstawą wszelkiej pielęgnacji ciała!
Jak pielęgnować włosy, aby nie przesadzić? Najlepszą metodą jest szukanie złotego środka w zasadzie PEH, która nakazuje utrzymać równowagę pomiędzy trzema grupami składników z masek i odżywek:
- proteinami,
- emolientami,
- humektantami.
Gdy po tygodniach stosowania prawidłowych zabiegów pielęgnacyjnych pewne problemy zaczną zanikać, warto zmieniać repertuar kosmetyków do włosów, aby dostosować narzędzia do nowej normalności. Co zrobić, aby stan ten nadszedł jak najszybciej?
3. Pielęgnując włosy, dobrze je myj, płukaj, susz oraz czesz
Kluczem do sukcesu jest nauczenie się prawidłowej pielęgnacji przy zabiegach najzwyczajniejszych, które wykonujemy automatycznie od dzieciństwa lub wczesnej młodości. Sprawia to, że wiele czynności wydających się naturalnymi może tak naprawdę niszczyć cebulki. Kiedy włosy są osłabione na wiosnę i wypadają, może to być szczególnie dotkliwe. Jak powinno wyglądać mycie włosów od A do Z?
- Namocz włosy w ciepłej wodzie, nigdy w gorącej.
- Szampon rozetrzyj w dłoniach, a nie wylewaj na włosy.
- Myj skalp, nie skupiając się na samych włosach.
- Przed nałożeniem odżywki otwórz łuski włosów ciepłą wodą.
- Ostatecznie spłukuj włosy chłodną wodą, która zamknie łuski.
- Wysusz delikatnym ręcznikiem lub suszarką z chłodnym nawiewem.
- Rozczesuj włosy dopiero na sucho, robiąc to delikatnie.
Jak widać, nie wszystkie zasady dobrego mycia, płukania i suszenia włosów są intuicyjne!
4. Oddawaj swoje włosy tylko w dobre ręce
Kiedy zaczniesz interesować się dogłębniej swoimi włosami, zauważysz, że za wiele niekoniecznie dobrych praktyk odpowiadają osoby mające z nimi do czynienia wcześniej. Nie dotyczy to jednak wyłącznie naszych sióstr czy mam, u których często podpatrywałyśmy tajniki kobiecej urody. Wciąż natknąć można się na fryzjerki, które nie biorą na poważnie indywidualnych problemów ze skórą głowy czy samymi włosami, próbując wszystkie klientki przycinać według jednego schematu. Tymczasem tak samo jak fryzurę trzeba dobrać do twarzy, myśleć należy również o typie włosów.
Weryfikacja fryzjerki to żaden nietakt! Warto wypytać obsługę salonu lub w przypadku mniejszych punktów usługowych jego właścicielkę, czy często ma do czynienia z włosami takimi jak nasze lub charakterystycznymi problemami. Może się okazać, że w danym salonie jest osoba sama mająca podobne włosy lub specjalizująca się w konkretnym typie fryzur doskonale dopasowanych do naszych potrzeb. Wystarczy tylko zapytać!
5. Zadbaj o dietę wzmacniającą włosy
Oprócz zabiegów związanych z samymi włosami, długofalowo ich pielęgnację warto wspomóc odpowiednią dietą. Przede wszystkim powinna być ona zróżnicowana i dostarczać organizmowi wszelkich potrzebnych składników odżywczych, gdyż negatywnie na włosy wpływa brak nie tylko białek i tłuszczów nienasyconych, ale również witamin i minerałów. Co konkretnie należy jeść?
Cóż, znacznie lepszym podejściem niż bazowanie na konkretnych produktach będzie dbanie o poszczególne makro i mikroelementy, a także istotne składniki odżywcze. Jak pielęgnować włosy poprzez odpowiednią dietę na mocne włosy? Dostarczaj organizmowi:
- białka,
- nienasycone kwasy tłuszczowe,
- witamina A,
- witaminy z grupy B,
- witamina C,
- witamina E,
- cynk,
- miedź,
- selen,
- żelazo,
- biotyna.
A ty jak pielęgnujesz swoje włosy?