Są takie części garderoby, o których mówi się przede wszystkim w przypadku kobiet. Jedną z nich stanowi gorset. Panie chętnie sięgają po ten przeznaczony na górną część sylwetki element, oferujący szereg rozmaitych kształtów, rozmiarów oraz modeli. Jedne można uznać za bardziej tradycyjne, inne odbiegające od ustalonych przez bieg historii standardów. Z niemałego grona typów ozdobnych gorsetów proponujemy 5 najciekawszych.
1. Overbust – tradycyjny rodzaj gorsetu
Nie jest może tak popularny jak underbust, lecz wciąż uchodzi za standardowy i tym samym relatywnie często spotykany rodzaj gorsetu, którego górna krawędź zachodzi nad linię biustu. Dolna zaś kończy się prosto, z wcięciami bocznymi lub w nietypowym kształcie, np. trójkąta.
Podstawowe założenie overbust to stworzenie wrażenia sylwetki szczuplejszej, podkreślenia talii oraz krągłości bioder. Wyróżnia się dwa modele tego rodzaju gorsetu: z wydłużonym dołem oraz kończący się na wysokości pępka. Inne klasyfikacje mówią także o kształcie góry (plunge, sweetheart czy pointed), a warto także zwrócić uwagę na overbust z miseczkami podtrzymującymi obfite piersi.
Kiedy chcesz dobrać pierwszy gorset, możesz śmiało postawić właśnie na overbust. To czysta klasa i elegancja, dla których warto przemęczyć się z uciążliwościami związanymi z noszeniem tego typu stroju po raz pierwszy w życiu.
2. Underbust – gorset podnoszący piersi
Podobnie jak w przypadku overbust, również underbust zakłada nadanie sylwetce kształtu klepsydry (czyli z wciętą talią oraz szerokimi biodrami i ramionami). Zasadnicza różnica dotyczy jednak kwestii ekspozycji biustu. Górna krawędź overbust zaczyna się od lub poniżej linii piersi, unosząc je. Jednocześnie spłaszczeniu ulega brzuch. Często spotykane rozwiązanie to wzmocnienie tkaniny podszewką.
Wyróżnia się trzy podstawowe modele tego rodzaju gorsetu: klasyczny, longline oraz krótki. Ze względu na spore zróżnicowanie w stylu underbust sprawdza się jako uzupełnienie dla innej odzieży zaprojektowanej w zbliżonej konwencji. Dzięki temu jeszcze lepiej wykorzystamy potencjał ubrania tak lubianego przez mężczyzn.
3. Midbust – gorset do połowy biustu
Midbust podkreśla sylwetkę, w nieco mniejszym stopniu natomiast (w porównaniu do poprzednich typów gorsetu) redukuje talię. Z przodu jest zapinany na haftki, z tyłu zaś mieści się specjalny panel ze sznurowaniem. Na tle innych gorsetów wyróżnia się tym, że zakrywa tylko połowę biustu. Historycznie używany był przez kobiety w formie bielizny, a dziś często widujemy taki krój przy gorsetach wyszczuplających i do ćwiczeń fizycznych.
Dla kobiet mających idealnie gładką skórę na piersiach jest to wybór idealny. Czy sama bym się na niego zdecydowała? Mimo iż nie mam potówek ani innych problemów dermatologicznych, preferuję inne rodzaje gorsetów. Dla mnie jest zdecydowanie zbyt wyzywający, nawet jak na ten typ ubrania!
4. Waspie – rodzaj gorsetu dla talii osy
W niektórych przypadkach rodzaj ten klasyfikowany jest również jako jeden z modeli typu underbust. Zauważalne jest bowiem opieranie się na cechach jego klasycznego wykroju. Na polskim rynku pojawił się stosunkowo niedawno i jeszcze kilka lat temu stanowił produkt do nabycia u zagranicznych firm lub do przygotowania na specjalne zamówienie u gorseciarki.
Waspie jest krótki, a jego podstawowy cel to kształtowanie wyłącznie talii, w znacznie mniejszym stopniu modelując żebra czy biodra. Bardzo często szwy łączące panele są schowane do wnętrza gorsetu, co czyni go bardziej gładkim od wewnątrz. Talia osy to współczesny ideał kobiecego piękna, więc warto rozważyć właśnie ten rodzaj!
Obecnie wybór podobnych modeli jest większy, ale nadal nie jest to pierwszy wybór Polek. Być może to dlatego, że inne gorsety radzą sobie z modelowaniem talii równie dobrze?
5. Long line – podtyp gorsetu niezakrywającego biustu
W tym przypadku materiał zachodzi niżej na biodra i stanowi częsty wybór przez osoby o nieco bardziej zaokrąglonych kształtach. Można mu wobec tego przypisać cechę wyszczuplającą sylwetkę. Long line nie zakrywa biustu, ale ze względu na swój rozmiar (jest zdecydowanie dłuższy od klasycznego fasonu gorsetu) umożliwia w lepszym stopniu modelowanie piersi oraz bioder, spłaszczając przy tym brzuch.
Nawet jeżeli nie pozwoli na uzyskanie talii osy, z pewnością znacznie poprawi sylwetkę. Nie warto jednak ubierać tego rodzaju gorsetu na siłę. Musimy pamiętać, że nasz seksapil zależy nie tylko od przymiotów fizycznych, ale także od pewności siebie i radości czerpanej z życia. O oba te aspekty będzie trudno podczas męczenia się ze zbyt ściskającym ciało strojem!