Od zarania dziejów szereg rozmaitych dyscyplin naukowych, dziedzin kultury i sztuki czy systemów rządów ulega rozwojowi albo przekształceniom. Na przestrzeni wielu historycznych epok za sporą część tych zmian odpowiadają kobiety. Które z nich w sposób szczególny wyróżniają się ze względu na swoją siłę i stanowią źródło inspiracji?
1. Kleopatra – wielka kobieta na tronie Egiptu
Nawet osoby niekoniecznie zainteresowane starożytnością powinny znać Kleopatrę (69 rok p.n.e.-30 roku p.n.e.). Słynna królowa hellenistycznego Egiptu to postać silnie obecna w sztuce i kulturze, wielokrotnie kreowana na filmowym ekranie czy opisywana na kartach literatury. Do tego dochodzi fakt, że w roli przywódczyni radziła sobie pierwszorzędnie. Choć początki były trudne (konflikt z dzielącym tron własnym bratem, Ptolemeuszem XIII), to wyjątkowa charyzma, odwaga i niemal egoistyczna potrzeba osiągnięcia wielkich celów sprawiały, że Kleopatra tak silnie odcisnęła swoje piętno w rozwoju historii świata.
Egipt pod jej rządami rozkwitał, zwłaszcza na poziomie gospodarczym, a Kleopatra umiejętnie prowadziła relacje z innymi wielkimi przywódcami – Juliuszem Cezarem czy Markiem Antoniuszem, chociaż zdaniem historiografów nie wpisywała się w ideały kanonów kobiecego piękna. Jej pozycja była na tyle mocna, że zwłaszcza drugiemu z nich pomagała w licznych konfliktach zbrojnych, wysyłając na front swoje legiony. Ponadto imponowała szerokim wachlarzem zainteresowań, wykazując orientację w zagadnieniach medycznych czy matematycznych, a także biegle władała kilkoma językami. Cechowały ją nieprzeciętne zdolności polityczne.
Dopiero starcie z Oktawianem Augustem sprawiło, że w obliczu porażki Marka Antoniusza życie Kleopatry zostało poważnie zagrożone. Do dziś nie są znane szczegóły jej przypuszczalnie samobójczej śmierci, niemniej tragiczny finał życiorysu nie zmienia tego, że Kleopatra to na arenie politycznej niespotykanie wyjątkowa postać.
2. Hypatia z Aleksandrii – wybitna matematyczka
Matematyka to jedna z tych dziedzin nauki, która budzi silne skojarzenia ze starożytną epoką. Obok Pitagorasa czy Euklidesa niemały udział w jej rozwoju miała również Hypatia z Aleksandrii (ok. 355 lub 370-415). Jej postać z jednej strony zachwycała społeczeństwo, z drugiej rodziła wiele kontrowersji. Niepodważalne pozostaje jednak to, że miała nietuzinkowe umiejętności umysłowe, czego dowodzą jej naukowe osiągnięcia.
To właśnie Hypatii przypisywane jest wynalezienie areometru, czyli urządzenia służącego do mierzenia gęstości cieczy. Podobnie jak opracowanie astrolabium, przyrządu stosowanego w nawigacji, za pomocą którego ustalano położenie ciał niebieskich nad horyzontem. Hypatię ceniono także za umiejętność budowania i pielęgnacji interakcji międzyludzkich, okazywanie szacunku rozmówcy i zainteresowanie sprawami społecznymi, a także talent pedagogiczny.
3. Joanna d’Arc – kobieta wielka duchem
Sylwetki wybitnych osobowości kobiecych można wskazać również w dziejach Francji. Przykład stanowi Joanna d’Arc (1412-1431). Zasłynęła przede wszystkim poprowadzeniem armii swojego kraju do szeregu zwycięstw w trakcie rozgrywanej w latach 1337–1453 wojny stuletniej. Zdaniem d’Ac została wybrana i naznaczona przez Boga, co dodawało jej niespotykanej odwagi i woli walki.
Na szczególną uwagę zasługuje również wiek bohaterki narodowej. Francuska przywódczyni działała na froncie w nastoletnim wieku – jej życie dobiegło końca, gdy miała raptem 19 lat. Pośmiertnie została beatyfikowana w 1909 roku, a następnie kanonizowana w 1920.
4. Maria Skłodowska-Curie – najwybitniejsza Polka w historii
W gronie silnych i inspirujących kobiet nie brakuje polskiego akcentu. Pochodząca z Warszawy, choć przez większość życia mieszkająca na francuskiej ziemi, Maria Skłodowska-Curie (1867-1934) to wybitna chemiczka oraz fizyczka. Za swoje osiągnięcia uhonorowana została Nagrodą Nobla – w dodatku dwukrotnie, w latach 1903 oraz 1911.
Zasłynęła jako prekursorka działu radiochemii, rozwinęła teorię promieniotwórczości, a przede wszystkim odkrywała dwa nowe pierwiastki – rad oraz polon. Jest jedną z raptem czterech osób, którym wręczono Nagrodę Nobla więcej niż raz. Jej największe dokonania wynikają także ze współpracy z mężem Pierre’em Curie oraz Henrim Becquerelem.
5. Coco Channel – ikona rewolucji kulturalnej i modowej
Moda się zmienia – odpowiadają za to m.in. projektanci, którzy co pewien czas proponują światu nowy styl. Prawdziwej rewolucji w tej dziedzinie dokonała Coco Channel (1883-1971), a właściwie Gabrielle Bonheur Chanel. W pierwszej połowie XX wieku z powodzeniem wprowadzała w życie społeczne pomysły, m.in. aby codziennym ubiorem stała się także odzież sportowa. Projektowała również specyficzne kapelusze, golfy czy sukienki, dzięki czemu stała się jedną z największych ikon mody w historii.
Siłą wizji Channel była prostota. W szkicach stawiała na nieskomplikowane fasony, a liczbę ozdób ograniczała do minimum lub redukowała w zupełności. Poza odzieżą spełniała się także jako projektantka biżuterii oraz twórczyni marki perfum – słynnej Chanel No. 5.