Krótka historia spodni damskich. Rewolucja w modzie czy w społeczeństwie?

Kiedy tak naprawdę kobiety zaczęły nosić spodnie?

Historia noszenia spodni przez kobiety obrazuje walkę o wolność wyboru. Wiele osób do dziś za rewolucjonistkę w tej dziedzinie uważa Coco Chanel. Mimo jej niebagatelnego wpływu na modę, to jednak nie jest do końca zgodne z prawdą. Kiedy kobiety naprawdę zaczęły nosić spodnie?

Spodnie tylko dla mężczyzn? Kary za publiczne noszenie spodni przez kobiety

Początkowo spodnie były noszone zarówno przez kobiety jak i mężczyzn na Bliskim Wschodzie. Niewiele miało to jednak związku z panującą modą, ale z wygodą podróżowania, które wynikało z koczowniczego trybu życia. W starożytnym Rzymie spodnie traktowane były początkowo jako element kultury barbarzyńskiej, dopiero w II w. p.n.e. przekonali się o wygodzie tego rozwiązania. Przez kolejne stulecia spodnie stały się charakterystyczną częścią męskiego ubioru. Garderoba kobieca natomiast składała się głównie z sukienek.

Dlaczego kobietom nie wolno było nosić spodni aż do lat 50-tych XX wieku? Zakazywało tego Pismo Święte, a za nim Kościół czyli instytucja stanowiąca prawo moralne. Kobieta nie mogła ubierać się tak jak mężczyzna (i na odwrót). Włożenie stroju odmiennej płci stanowiło obrazę Boga i jego prawa, które stało ponad prawem ludzkim. Pamiętajmy, że kobiety do lat 20. XX wieku nie miały prawa do zbyt wielkiej wolności wyboru.

Podobno jednym z przewinień Joanny d’Arc, oprócz uprawiania czarów było właśnie noszenie spodni. Dziewica Orleańska za swoje “zbrodnie”, takie jak konszachty z siłami nieczystymi, herezję, czary i nieobyczajność została skazana na wyjątkowo okrutną karę śmierci – spalenie na stosie.

Tematyka noszenia spodni przez kobiety powróciła w XIX wieku za sprawą Amelii Jenks Bloomer. Na łamach swojego czasopisma “The Lily” publikowała artykuły, które wzywały do zniesienia restrykcyjnych zasad kobiecych strojów. Pod koniec XIX wieku niektóre kobiety przekonywały się do wygody na jaką pozwalały spodnie. M.in. Maria Skłodowska-Curie, ale również aktorki i artystki. Niestety – noszenie spodni przez damy było wciąż traktowane jako zbrodnia przeciwko dobrym obyczajom. W podobny sposób w XIX wieku traktowany był zresztą makijaż.

Jak nosić spodnie z wysokim stanem?

Jeszcze w 1930 roku za noszenie spodni w miejscu publicznym kobiety ryzykowały odpowiedzialnością karną i publicznym wyśmianiem. Marlena Dietrich, gwiazda Hollywood. Jej zamiłowanie do garniturów szybko stało się przyczyną złośliwych komentarzy. Jako “najlepiej ubrany mężczyzna w Hollywood” Dietrich szokowała ekstrawaganckim stylem. Trzeba jednak pamiętać, że jej życie stanowiło kreację – wizerunek kusicielki był dla niej tak istotny, że zrezygnowała z honorowego Oscara za całokształt twórczości, ponieważ nie chciała zniszczyć tego na co pracowała wiele lat.

Najpopularniejsza dziewczyna w spodniach z wysokim stanem to Katharine Hepburn. Aktorka wielokrotnie powtarzała, że jej zdaniem to najwygodniejszy strój. Połączenie spodni z męską koszulą i ciężkimi butami stanowiły jej cechę charakterystyczną. Bardzo ciekawy pogląd na noszenie spodni miała też Coco Chanel. Dopuszczała ona noszenie spodni w sytuacjach niezobowiązujących. Damskie spodnie jej autorstwa były przeznaczone np. na spacer za miastem czy wypad na plażę. Projektantka słynęła zresztą z inspirowania się garderobą swoich partnerów podczas projektowania ubrań czy dodatków. Przyłapana w eleganckich, żeglarskich spodniach stwierdziła, że nigdy nie lubiła kostiumu kąpielowego.

Ostateczna akceptacja spodni w modzie damskiej była dziełem Francuzek. To one uznały je za stosowną i elegancką część codziennego stroju. Nogawki, wcześniej szerokie, uległy znacznemu zwężeniu. Spodnie o takim kroju chętnie nosiła m.in. Audrey Hepburn. Jednak publiczne noszenie spodni jeszcze długo mogło wiązać się z kłopotami. W Polsce w latach 60-tych za przyjście do szkoły w spodniach, dziewczynki mogły dostać naganę, a nawet zostać wyrzucone ze szkoły.

Dżinsowa rewolucja

Dżins – symbol buntu. W latach 50-tych i 60 tych promowane nie tylko na co dzień, ale także w produkcjach filmowych. przez aktorki takie jak Brigitte Bardot i Marylin Monroe Te spodnie początkowo wzbudzały olbrzymie kontrowersje. Skojarzenie ze światem robotniczym, wręcz kryminalnym powodowało, że uczniowie mogli wpaść w prawdziwe kłopoty, zakładając je na lekcje. Zakazany owoc smakuje najlepiej – dżinsy pokochali nastolatkowie przynależący do różnych subkultur, m.in. hipisi. A w latach 70. dżins dosłownie opanował świat mody. Z tego materiału uszyto zresztą nie tylko spodnie, ale też spódnice czy kurtki. Chodziły w nich gwiazdy filmowe i najprzystojniejsi aktorzy amerykańscy.

I znów – to Francuzki zdecydowały, że dżinsy mogą być szczytem dobrego smaku. Przylegające do nóg rurki zakładały do eleganckich butów, białego t-shirtu i marynarki. Całą stylizację uzupełniały odpowiednią biżuterią. Obecnie to już klasyka gatunku – jeden z zestawów, jaki według stylistów powinna w szafie posiadać każda kobieta. Nieformalny dżins można łączyć z wieloma innymi elementami dlatego często jest wykorzystywany przez osoby preferujące minimalizm w szafie.

Historia noszenia spodni przez kobiety na pozór może wydawać się banalna. Jednak jeśli przyjrzeć się jej z bliska, okazuje się, że obecnie coś tak zwykłego jak wybór codziennej stylizacji jest efektem wielu skomplikowanych przemian kulturowych. Marlena Dietrich wzbudzała kontrowersje, na ziemiach polskich kobieta w spodniach jeszcze sto lat temu wzbudzała śmiech. Obecnie jednak niewiele jest przeszkód w wyrażaniu siebie poprzez ubranie, warto to docenić wybierając nową parę spodni w sklepie.

Dodaj komentarz