From The Blog

z3

Ewolucje

Ewolucje kostiumu kąpielowego

Strój kąpielowy, jaki znamy, to w zasadzie wynalazek XX wieku. Co prawda mozaiki pochodzące z czasów starożytnego Rzymu przedstawiają  postacie kobiece w dwuczęściowych strojach przypominających współczesne bikini, ale przez długie wieki pojęcie stroju kąpielowego nie istniało w ogóle, ponieważ publiczną kąpiel uznawano za rzecz wstydliwą i niemoralną.

z11Dopiero w XVIII i XIX wieku, kiedy zaczęto podróżować do nadmorskich kurortów, pojawiły się przystosowane do zanurzania się w morzu stroje. Miały one jednak niewiele wspólnego z kostiumami kąpielowymi, przypominały bowiem bardziej suknie kąpielowe zakrywające ciało od stóp do głów, włącznie z długimi rękawami. Dopiero z czasem góra stała się nieco lżejsza i zaczęła sięgać kolan, a na nogi zakładano pantalony do kostek.

W 1907 roku australijska pływaczka, Annette Kellerman pojawiła się na plaży w Bostonie w jednoczęściowym stroju, z odkrytymi nogami, ramionami i szyją, za co zresztą została aresztowana. Ale machiny nie dało się już zatrzymać. Najpierw sportsmenki, a potem pozostałe panie, zaczęły pokazywać się publicznie w przypominających męskie kostiumy, obcisłych body na ramiączkach sięgających do połowy ud. Tuż po drugiej wojnie światowej zaprezentowano pierwszy dwuczęściowy kostium kąpielowy, w w latach 50-tych i 60-tych upowszechniły się najpierw w Europie, a później w USA, stroje bikini.

Przez następne lata kostiumy plażowe przechodziły najróżniejsze odmiany – monokini, tankini, stringi, topless, pareo, do łask wróciły też kostiumy jednoczęściowe. Patrząc na dzisiejszą swobodę możemy jedynie współczuć naszym praprababkom, że nie mogły w pełni korzystać z uroków lata.

Zapisz